Mariánská vyhlídka v Českém ráji

Jedna z nejznámější a nejnavštěvovanějších vyhlídek v Českém ráji je právě Mariánská vyhlídka, leží v oblasti Hruboskalsko a je z ní čarokrásný výhled. Při zkoumání tohoto kraje se sem rozhodně vydejte.

Mariánská vyhlídka

Vyhlídka nabízí ikonický pohled na Český ráj, hlavně zámek Hrubá Skála, horu Kozákov nebo zříceninu hradu Trosky. Kromě těchto kulturních památek uvidíte i nespočet skalních útvarů, například skálu Dračí věž, Orloj nebo Větrník. V dáli je pak možné spatřit nezaměnitelný Ještěd. 

Výhled na Trosky a zámek Hrubá Skála

Vyhlídka leží ve výšce 360 m.n.m. 

Tato vyhlídka je součástí skalního bloku Dračí skála a nachází se necelé dva kilometry daleko od zámku Hrubá skála. 

Dojít až nahoru na vyhlídku možná bude pro někoho trochu náročnější, ale vyhled odtud určitě stojí za to. 

Dorazit sem můžete po žluté turistické trase. Výchozím bodem může být například parkoviště u zámku Hrubá Skála. Ze žluté trasy je možné se napojit na červeně značenou Zlatou stezku Českého ráje, která pokračuje po dalších přírodních památkách této oblasti. 

Na kole se sem dostanete jen velmi těžko. 

Při cestě ze zámku Hrubá skála půjdete přes rozcestník U Adamova lože asi 1 kilometr do kopce. Vypravit se sem můžete i od rozcestí Sedmihorky (1,7 km) po modré Angrově cesta a žluté turistické trase nebo rozcestí U Antonínova pramene (1km) po žluté. Zastavení na této vyhlídce může být i součástí delšího putování nebo výletu po tomto regionu nebo jako odbočka při putování po Zlaté stezce Českého ráje.

Jsou zde lavičky, kde si můžete po náročném výstupu odpočinout. Pokud na nich ale bude místo, zvláště v sezóně tu bývá plno. Nic více než lavičky a krásnou přírodu tu nečekejte, na jídlo nebo toalety či suvenýry se můžete vydat například k nedalekému zámku Hrubá Skála, dojít do stejnojmenné obce nebo dojet do města Turnov. 

Pod Mariánskou vyhlídkou se nachází symbolický hřbitov horolezců jako památka na ty, kteří zde tragicky zahynuli.

Výhled z Mariánské vyhlídky