Lom Velká Amerika

Velká Amerika je vápencový lom ležící ve Středočeském kraji asi 15 kilometrů daleko od města Beroun. V oblasti CHKO Českého krasu se nachází skupina několika lomů, lom Velká Amerika je z nich největší.

Lom je hluboký asi 67 – 80 metrů, a i když je pro běžné návštěvníky vstup přímo do lomu zakázán, i z pouhé vyhlídky na něj se vám zatají dech. Lom je dlouhý asi tři čtvrtě kilometru, na šířku má kolem 150 metrů a dno je zatopeno bezodtokým jezerem. Jedná se o dvě navzájem propojená jezera, která bývají průzračná a tak vám bude líto, že je zde přísně zakázáno koupání. 

Pohled do lomu z jedné z vyhlídek

Velká Amerika je také někdy nazývána český Grand Canyon.

Je to jeden z nejznámějších zatopených lomů v České republice. Najdete ho se ve Středočeském kraji asi 4 kilometry od hradu Karlštejn, návštěvu těchto míst můžete spojit na jeden krásný celodenní výlet po kulturních i přírodních památkách. 

Běžně je vstup přímo do lomu zakázán, hlavně z důvodu ochrany přírody a také i zdraví návštěvníků. Je zde výjimka při natáčení filmů, také je zde možnost konání svateb. Pokud se opravdu toužíte přímo do lomu vypravit, jsou zde možnosti, jak navštívit zdejší podzemní štoly.

Spolek OS Hagen pořádá soukromé prohlídky a exkurze do štol ve skupinách o 10 a více lidech, je třeba domluvy předem. Jeden den v roce na Evropský den chráněných území se koná, v rámci které je připravena naučná stezka s exkurzí a průchodem štolou, o této akci se dozvíte více na internetových stránkách CHKO Český kras.

Panoramatický snímek lomu

Jaká je návštěva lomu Velká Amerika?

Pokud přijedete autem, zaparkujete na parkovišti a vydáte se na objevování. V podstatě půjdete na procházku krásnou přírodou, nečekejte, že po celou dobu do lomu uvidíte nebo že bude možné jít přímo dolů do lomu a nechat se obklopovat jeho stěnami, to bohužel není možné.

Cestou objevíte několik vyhlídek, kde na vás čeká ten vytoužený výhled na dechberoucí lom. První vyhlídka je téměř hned u parkoviště a další následují při procházce.

V sezóně tu bývá mnoho návštěvníků, kouzelnější tak je udělat si sem malý výletík někdy mimo sezónu, pokud to máte blízko. Zážitek z návštěvy bude při menším počtu lidí větší a lepší.  

Procházka kolem lomu je dlouhá asi 3.5 kilometru. Cestu se ale můžete prodloužit k lomu Mexiko nebo lomu Malá Amerika. 

Nevýhoda cest a i parkoviště je, že všechny cesty jsou přírodní. Když je nepříznivé počasí, hlavně za deště, vytvoří se zde kaluže a tak si po dešti radši přibalte na výlet gumáky

Rozhodně doporučujeme dodržovat zdejší zákazy, nejen pro to, že lom je velmi často hlídán a překročení zákazu pokutováno, ale je zde opravdu riziko, že přijdete k úrazu. 

TIP: Pro krásné filmové scenérie sem vyražte při západu slunce mimo sezónu.

Okolo lomů je značená naučná stezka s informačními panely s mnoha zajímavými informacemi o zdejší přírodě, historii lomu či hornictví a mnohem více, například o trestaneckém pracovním táboře v lomu Mexiko. 

Upozornění se zákazy je zde mnoho, dodržujte je

Co se natáčelo v lomu Velká Amerika?

Natáčela se tu jedna z nejznámějších českých klasických komedií Limonádový Joe, ale také například německo-rakouský film Zlatokopové z Arkansasu. Dále se zde točila pohádka Malá mořská víla nebo Micimutr. Natáčela zde i Angelina Jolie nebo Hugh Jackman. 

Kromě hradu Karlštejn, můžete vyrazit také k lomu Malá Amerika, lomu Mexiko nebo se podívat na Solvayovy lomy. 

Přístupnost, vstupné a otevírací doba

Do lomu je přístup zakázán, zakázáno je zde i lezení. Na lom se lze podívat z okolních vyhlídek, kam je možný přístup po celý den a přístup sem není zpoplatněn. 

Kromě lomu Velká Amerika jsou i další možná méně známe a o něco menší ale stálé krásné také vápencové lomy, například Mexiko nebo Malá Amerika

Lom Mexiko

Lom Mexiko naleznete mezi Malou a Velkou Amerikou, jedná se jeden z nejhlubších lomů a u něj najdete   

Lom Malá Amerika

Tento lom je o něco menší, je také vápencový a dno je zatopené průzračnou vodou. Lomy Malá a Velká Amerika jsou spojené podzemními štolami, které nejsou veřejnosti běžně přístupné

Cesta

K lomu můžete vyrazit pěšky nebo autem. 

Lom leží velmi blízko Prahy, z centra je to jízda autem asi na 30 minut. Z Plzně pojedete po D5, sjedete za Berounem a za necelou hodinu jste v cíli. Autem z Českých Budějovic sem pojedete kolem 2 hodin. Po asfaltové silnici dojedete až místnímu parkovišti.

Podél severního okraje lomu vede žlutá turistická trasa spojující Mořiny a Karlštejn, vede i kolem lomu Mexiko.

V této krajině je i služba SilverJet, který zajišťuje kyvadlovou dopravu mezi nádražím v Karlštejně, lomem Velká Amerika a Sv. Janem p. Skalou. Doprava je s návazností na vlak. První a poslední spoj jezdí z Prahy a do Prahy. Jízdenky můžete zakoupit online, popřípadě u řidiče, kde lze platit i platební kartou.

Autobusového spojení můžete využít při cestě z Prahy – několikrát denně sem přijíždí autobus ze Zličína, další spoj sem jezdí z Dobřichovic – stanice, kde vystoupíte při návštěvě lomu se jmenuje Mořina, odb.lom.

Jestli raději podnikáte výlety vlakem, můžete vystoupit ve stanici Karlštejn a odtud se k lomu vydat pěšky. Trasa k lomu je dlouhá přes 7 kilometrů. Na Karlštejně staví vlakové spoje jezdící na trase Praha – Plzeň/Klatovy nebo na trase Praha – Beroun.

Pěšky se můžete vydat například z Karlštejna. Začnete cestou po červené až k rozcestí Dub Sedmi Bratří, a odtud pak pokračovat po žluté až k lomu Velká Amerika. K tomuto rozcestí je možné přijít i z 12,5 kilometru vzdáleného Berouna po červené turistické trase.

Parkování

V blízkosti lomu se nachází pro návštěvníky 2 parkoviště, takže autem se dostanete v podstatě přímo k vašemu cíli. Parkoviště jsou prostorná na přírodní ploše. Není placené. V sezóně ale často bývá úplně zaplněné. 

V rámci delšího výletu můžete zaparkovat u hradu Karlštejn a k lomu si udělat asi 5 kilometrovou procházku. Okolo Karlštejna jsou parkoviště placená.

Je vhodné jet na toto místo na kole? 

Ano, je možné k blízkosti lomu dojet na kole. Přímo v okolí pak ale už nemusí bát terén pro jízdu pro cyklisty vhodný. V blízkosti vede cyklotrasa číslo 0013 spojující okraj Prahy s Karlštejnem. Z této cyklotrasy sem můžete odbočit pro zajímavou přírodní podívanou.

Je možné zde fotografovat?

Ano, je možné zde pořídit krásné snímky přírody nebo i profilové či instagramové fotky. Záběry z dronu by mohly být velmi zajímavé.  

Další vyhlídka na lom

Jídlo a pití

V sezóně bývá na parkovišti stánek s občerstvením, kde si koupíte něco dobrého k pití i něco malého k jídlu. Na jídlo ale vyrazte spíše do některé z restaurací v Karlštejně nebo Berouně.

Jsou zde toalety?

Ano, u parkovišť jsou suché záchody.

Je vhodné jít na toto místo s kočárkem?

Procházka kolem lomu je s kočárkem možná. Lepší je terénní kočárek a vybrat si den s lepším počasí, ať vás nečeká po cestě bahnem. 

Je možné si zde koupit suvenýry?

V sezóně na parkovišti pravděpodobně narazíte na stánek s občerstvením, hlavně nápoji, kde mohou být i některé malé suvenýry, hlavně sběratelské předměty jako turistickou vizitku nebo známku. Tyto sběratelské předměty je ale možné zakoupit i jinde, například v městském informačním centru v Berouně nebo v mnoha obchodech se suvenýry u Karlštejna. 

Jaká další místa v okolí stojí za podívanou?

Návštěvu Lomu Velká Amerika můžete například spojit s návštěvou legendárního Karlštejnu. Z Karlštejna k lomu můžete dojít jak pěšky nebo sem popojet autem. V dojezdové vzdálenosti je pak i hrad Křivoklát.

Nezapomeňte si při návštěvě prohlédnout všechny lomy v okolí – lom Malá Amerika nebo Mexiko.