Otevřené dveře na vrcholu Pancíř na Šumavě

Na vrcholu hory Pancíř na Šumavě najdete kromě známé rozhledny a horské chaty také unikátní místo, kterým jsou Otevřené dveře. Dveře zde byly otevřeny v listopadu 2019 díky spolku We Love Šumava. 

Jedná se také o symbolické místo, které značí vrchol hory Pancíř. V neposlední řadě toto místo skýtá nádherný výhled na okouzlující Šumavu a je to také oblíbené místo na ten pravý instagramový snímek či tiktokový záběr ze srdce Šumavy.

Otevřené dveře s krásným výhledem na Šumavu

Foto point Otevřené dveře

Toto místo si velmi rychle získalo svoji popularitu a to i na sociálních sítích, kde je fotka odtud hojně sdílena.

A aby toho nebylo mále spolek WeLoveŠumava, kromě vybudování tohoto krásného místa, přispívá za každou fotku tohoto místa sdílenou s hashtagem #OtevreneDvere jednu korunu na charitativní projekt.

Jestli vás tento projekt zaujal, rozhodně se vydejte na jejich webové stránky, kde se dozvíte o dalších projektech a akcích spolku nebo o možnostech, jak ho a celou Šumavu podpořit. Přidejte i hashtag #WeLoveSumava.

Přístup, otevírací doba a vstupné

Dveře jsou přístupné zdarma každý den 24 hodin denně, kromě zimního období kvůli sněhové údržbě a bezpečnosti, kdy jsou dveře schovány. Každý rok je na webových stránkách spolku uvedeno, kdy tu budou dveře chybět. 

Po zbytek roku jsou ale přístupné každý den, bez poplatků. V sezóně se tu mohou tvořit fronty na pořízení snímku.  

Výhled ze dveří je na vodní nádrž Nýrsko a nýrské údolí nebo vrcholy Ostrý a další šumavské dominanty.

Jak se k Otevřeným dveřím dostanu?

K Otevřeným dveřím se dostanete pěšky, lanovkou, případně na kole, na vrchol ale není dovoleno vyjet autem.

Oblast je plná turistických tras, na Pancíř vede modrá turistická trasa ze Železné Rudy a dále například červená turistická trasa ze Špičáckého Sedla.

Využít můžete i dnes už unikátní jednosedačkovou lanovku, kterou už jen tak běžně nenajdete. Lanovka spojuje Pancíř s obcí Špičák. U výchozí stanice lanovky je neplacené parkoviště Kaskády. Jízdné na lanovku stojí na celé trasa Špičák – Pancíř 120 Kč za jednosměrnou jízdu, zpáteční (Špičák – Pancíř a zpět) stojí 200 Kč.

Vrchol Pancíř je také velmi oblíbený cyklistický cíl. Je to jedno z nejvyšších míst, kam lze dojet na kole po silnici – vede sem cyklotrasa číslo 2100. 

Otevřené dveře se nachází v těsné blízkosti Pancířské chaty s rozhlednou. Více o trase či způsobu cesty na Pancíř si můžete přečíst ve článku o Horské chatě Pancíř s rozhlednou.

Parkování

Parkoviště se nachází kousek od dolní stanice lanovky (stanice Špičák), jedná se o neplacené parkoviště Kaskády. 

Turisté, kteří nechtějí využít lanovku a vydat se nahoru po svých, mohou zaparkovat na parkovišti Špičácké sedlo, které je zpoplatněno, 25 Kč za hodinu. 

Jaká další místa v okolí navštívit?

Pokud toužíte po větším panoramatickém výhledu, abyste si prohlédli Šumavu ze všech stran, je třeba se vydat na rozhlednu Pancíř kousek od Otevřených dveří. 

Dalším tipem na výlet v blízkém okolí je například vrchol Špičák s novou rozhlednou a nedaleko jsou také známá šumavská jezera Čertovo a Černé jezero.