Rozhledna Špulka – místo nedaleko Prahy odkud lze dohlédnout až na Sněžku

Rozhledna Špulka je vysoká 38,5 metru a nachází se ve Středočeském kraji nedaleko města Benešov. Stojí na vrchu Březák u obce Lbosín. Rozhledna je velmi unikátní zejména svým tvarem a celou architekturou, někomu může připomínat například olympijskou pochodeň nebo, jak název napovídá, špulku na nitě. 

Návštěva rozhledny Špulka je skvělým tipem na krásný, ale i zábavný a vzdělávací výlet.

Rozhledna Špulka v oblacích

Rozhledna leží ve výšce 530 m.n.m. a je postavena ze dřeva, oceli a částečně i z kamene. Pro lidi, kteří se bojí výšek a nemají rádi rozhledny s průhledem dolů, není tato rozhledna ten úplně nejlepší výletní cíl. Ale musím říct, že i když nedokážete vyjít až nahoru na vyhlídkovou plošinu, rozhledna je opravdu krásnou stavbou a stojí za to, se na ni jít jen podívat.

Kolem rozhledny je široké vyžití pro děti, pokud nevíte, kam se s dětmi vydat na další výlet – Špulka je pro vás ten pravý příští cíl.  

Na rozhlednu vede 150 schodů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 30 metrů nad zemí. Schodiště na rozhlednu je točité.

Rozhledna zde byla postavena v letech 2013 a 2014.

V roce 2014 se Špulka stala rozhlednou roku.

Celá návštěva vám běžně potrvá kolem dvou hodin.

Této rozhledně její výška a umístění rozhodně pomůže ke krásnému výhledu, naskytne se vám krásný výhled do širokého okolí. Za vhodných podmínek a vhodného počasí můžete dohlédnout až do Krkonoš na Sněžku, druhým směrem lze dohlédnout až na Šumavu.  

Spolek zajišťující provoz této rozhledny a udržující její okolí opravdu úctyhodně krásné, pořádá na Špulce po celý rok mnoho akcí. 

Rozhledna Špulka
Vyhlídkové plošina rozhledny

V okolí rozhledny je i kruhová naučná stezka s několika informačními panely, kde se můžete dozvědět mnoho o tomto regionu, od historických po přírodní zajímavosti.

Jedná se o NS Ptačí stezku. V rámci naučné stezky si můžete zkusit uvázat speciální uzly, vyzkoušet přírodní zvonkohru, rozpoznat ptactvo, ať už na obrázcích, nebo při troše štěstí a trpělivosti i naživo, nebo si můžete oddychnout v altánku. Možná půjdete i kolem koní nebo rybníku s vodníkem. 

Tato naučná stezka je vhodná jak pro malé děti, tak pro kočárky. Děti se mohou zabavit například i na lanové prolézačce nebo si zahrát Člověče, nezlob se na velkém stole pod altánkem. Po cestě uvidíte i krásné vyřezané sochy či lavice.

Nyní je vedle rozhledny otevřeno i nové „lesní kino“, což jsou dva nové přístřešky, kde si můžete posedět a podívat se na rozhlednu a okolí přírodu zase z jiného úhlu. 

Otevírací doba

Rozhledna je volně přístupná 24 hodin denně, 365 dní v roce. 

Vstupné

Vstupné je dobrovolné.

Dolní patro rozhledny Špulky

Jídlo a pití

Pár metrů od paty rozhledny stojí stánek, který nabízí něco malého k jídlu (párek v rohlíku či grilovanou klobásu) i k pití, dále také zmrzlinu nebo kávu. Zároveň zde můžete koupit i drobné sběratelské předměty nebo suvenýry. Platit zde je možné pouze v hotovosti. 

Otevírací dobu stánku je možné najít na sociálních sítích rozhledny Špulka nebo na webových stránkách rozhledny.

Je možné si zde zakoupit suvenýry?

Vedle rozhledny se nachází malý kiosek, kde je kromě občerstvení, možné zakoupit i drobné sběratelské předměty a suvenýry. 

Cesta

Rozhledna se nachází ve Středočeském kraji nad obcí Lbosín v blízkosti Benešova.

Rozhledna leží až 50 kilometrů jihovýchodně od Prahy. Autem ze středu Prahy tu budete asi za 40 minut. Zároveň to není daleko od dálnice D1, z Brna sem po D1 dojedete za hodinu a půl.

Využít můžete autobusovou dopravu, nedaleko jednoho parkoviště k rozhledně staví i linka autobusu 791 spojují Český Šternberk a Benešov, zastávka k rozhledně je Divišov, Lbosín, rozc.0,5. Zastávka je na znamení a cesta odtud k rozhledně ze začátku není značena, tak si sebou vezměte mapu nebo si mapu stáhněte do mobilu, ať je máte k dispozici a k rozhledně trefíte. Nejlepší asi je využít linku z Benešova, kam lze dojet z Prahy jak vlakem tak autobusem.

Rozhledna leží mimo silniční komunikaci nad obcí Lbosí na vrchu Březák. Je zde na výběr z kratší ale prudší a kamenité cesty nebo mírné a upravené delší stezky vhodnější hlavně pro děti. 

K rozhledně nelze vyjet autem, ale parkoviště nejsou daleko. Podle vybraného parkoviště si můžete vybrat některou z tras. Trasy na rozhlednu jsou příjemné, vzdělávací i zábavné a není to vůbec daleko, pouze do kopce. 

Z Lbosína vede NS Ptačí stezka, po které je to na rozhlednu asi 1,2 km.

K rozhledně byla postavena štěrková cesta z polního parkoviště A, která se poté na NS Ptačí stezku napojí. Trasa z tohoto parkoviště je dlouhá asi 1 kilometr. 

Pokud se sem vydáte v rámci delšího výletu, můžete jít po červené turistické trase Benešov – Chocerady a u Teplýšovic odbočit směrem na Špulku. Nedaleko také prochází žlutá turistická trasa Divišov – Ostředek, kdy odbočíte u Křešic a odtud pokračujete směrem na rozhlednu. 

rozhledna Špulka

Parkování 

V okolí vrchu Březák, na kterém rozhledna stojí jsou 2 parkoviště určená pro turisty mířící na tuto rozhlednu. 

Parkoviště A pro rozhlednu Špulka se nachází podél silnice 111 (spojující Benešov – Divišov) pod obcí Lbosín, cesta odtud je dlouhá asi 1,3 kilometrů přes Lbosín. Na parkovišti se nachází toitoiky. 

Parkoviště B pro rozhlednu Špulka je na druhé straně od Lbosína. Na Špulku je to odtud 1 kilometr a půjdete to kolem 30 minut po NS Ptačí stezka, cestou si můžete oddychnout v turistickém přístřešku. 

Obě tato parkoviště nejsou zpoplatněná. 

Parkoviště mají přírodní povrch, za nepříznivého počasí se tu tvoří bahno a bláto, v zimě tu hrozí smyky nebo zapadnutí.

Další možností, kde zaparkovat je několik parkovacích míst na komunikaci Humenec – Teplýšovice. Odtud je to na Špulku asi dva kilometry. 

Je vhodné sem jet na kole?

Na kole sem dojet lze, je to vhodné pro zkušenější cyklisty, okolo vede cyklotrasa 0073 spojující město Benešov s obcí Český Šternberk, z této cyklotrasy musíte v obci Teplýšovice a přes Humenec dojet na rozhlednu. 

Je vhodné toto místo navštívit v zimě?

Doporučuji si pro výstup na tuto rozhlednu vybrat lepší počasí než ledovku a sníh, terén není pro zimní turistiku ideální. Vydat se sem můžete ale kromě léta i na podzim nebo na jaře, kdy budete po trase obklopeni nádhernou přírodou, na kterou se pak budeme moci podívat i z rozhledny.  

Jaká další místa v okolí lze navštívit?

Velmi nedaleko rozhledny se nachází například zámek Třebešice nebo zámek Pyšely.