Rozhledna Kotel

Rozhledna Kotel, jejíž název se někdy uvádí jako rozhledna Na Kotli, leží na stejnojmenné vrchu v Plzeňském kraji nedaleko od města Rokycany. Rozhledna Kotel byla postavena v roce 2014. Výstavba rozhledny už zde jednou proběhla v roce 1895. Tehdy byla dřevěná, ale nakonec to nevydržela a musela být zbourána. 

Rozhledna Kotel stojí ve výšce 575 m.n.m na vrchu Kotel. Rozhledna je vysoká 28 metrů, je postavená z kovové konstrukce, má tvar válce a na vyhlídkovou plošinu vede železité točité schodiště o 142 schodech. 

Vydejte se sem pro nenáročný, krásný a pohodový výlet s panoramatickým výhledem nejen na Plzeňsko.

Rozhledna Kotel

Tato rozhledna není vhodná pro lidi se strachem z výšek. Skrze podlahy je vidět dolů a nahoře na vyhlídkové plošině se vám může zdát, že se rozhledna trochu kýve.

Pohled dolů

Z rozhledny je krásný kruhový výhled. Za dobrého počasí můžete spatřit kromě okolního Rokycanska i Brdy, Krušné hory, vrcholky Šumavy či Českého středohoří. Vidět můžete také nedaleký hrad Radyně.

Abyste se při výhledu lépe zorientovali, na vyhlídkové plošině jsou umístěny malované orientační panely s popisky panoramat.  Vyhlídková plošina je zastřešena, ale fouká to tu.

Výhled na město
Výhled z rozhledny

Otevírací doba

Rozhledna má otevřeno každý den 24 hodin denně, je volně přístupná.

Vstupné

Vstup na rozhlednu není zpoplatněn.

Cesta

Rozhledna stojí asi 2 kilometry od obce Kamenný Újezd v blízkosti Rokycan v Plzeňském kraji. 

K rozhledně lze dojít po modré turistické trase, tato trasa spojuje Rokycany a Kamenný Újezd. Modrá trasa jde po vrstevnici, cesta je tak delší ale není tolik prudká a je po ní tak příjemná procházka.

Na cestu můžete vyrazit z Rokycan, je to procházka asi na hodiny a třičtvrtě, ujdete 5 kilometrů. Do Rokycan můžete přijet buď autem a zaparkovat na některým ze zdejších parkovišť nebo sem přijet vlakem či autobusem. Vlakové spojení do Rokycan je jednak z Plzně nebo z druhé směru z Prahy. Autobus sem jezdí z Plzně pravidelně.

Druhé místo odkud můžete vyrazit na rozhlednu je Kamenný Újezd, odtud je cesta o něco prudší, dlouhá asi 4,5 kilometru. 

Pokud cestujete vlakem můžete dojet i do stanice v Kamenném Újezdě, odkud je to na rozhlednu přes 4 kilometry. Do této obce jezdí spoj z Rokycan.

Když se na tuto zajímavou rozhlednu vydáte autem z Prahy, pojedete sem asi hodinku po dálnici D5 a u Rokycan sjedete. 

Parkování

Nejbližší parkoviště je Parkoviště pod rozhlednou Kotel, nachází se kilometr a půl od rozhledny, vyrazíte odtud po modré a je to příjemná nenáročná procházka, za deštivého počasí tu ale může být bláto. Toto parkoviště je zdarma. K Parkovišti pod Kotlem vede asfaltová silnice z Rokycan, parkoviště má přírodní povrch.

V Rokycanech můžete zaparkovat například na Parkovišti Kostelecká nebo na parkovišti u hypermarketu Albert, které jsou více na jihu Rokycan. Další parkoviště jsou poté v centru, bývají placené, jsou u nich parkovací hodiny. 

Je to vhodný cíl pro cyklisty?

Ano, cesta na Kotel má sice přírodní povrch, což znamená náročnější terén, ale až na pár krátkých pasáží není až tak prudká. V blízkosti prochází cyklotrasa 2127, po které můžete přijet třeba z Plzeňského vlakového nádraží trasou dlouhou 20 km. Začít trasu na kole můžete i v Rokycanech opět po cyklotrase 2127 ovšem z druhého směru, odtud to je blíž. 

Jídlo a pití

U rozhledny není žádný stánek s občerstvením, nachází se zde pouze s přístřešek s lavičkami, kde si můžete odpočinout a doplnit energii ze zásob, co si vezmete s sebou.

Na jídlo se můžete vydat do nedalekých Rokycan, kde je kromě několika různých restaurací i několik supermarketů, kde si můžete koupit něco na osvěžení. Na náměstí najdete čínskou restauraci i bistro s českými hotovkami.

Je možné si zde koupit suvenýry?

Na vrcholu Kotle nelze suvenýr zakoupit. Turistické známky nebo vizitky z Rozhledny Na Kotli je možné pořídit v Informačním centru v Rokycanech, které se nachází na místním náměstí.

Jsou zde veřejné toalety?

Ne, v okolí rozhledny nejsou žádné toalety.

Je vhodné sem jít na výlet  v zimě?

Není důvod proč si sem neudělat výlet i v chladném počasí. Jen pozor na namrzlou rozhlednu, ať neuklouznete.

Jaká další místa v okolí lze navštívit?

V obci Kamenný Újezd se nachází malé přírodní koupaliště s občerstvovacím stánkem, kde si v létě můžete dopřát krásný den. 

Můžete prozkoumat město Rokycany nebo se vydat objevovat město Plzeň, které se pyšní nejen svým proslulým pivovarem. Další blízké vyhlídkové místo je hrad Radyně ve Starém Plzenci.