Vyhlídka Hlavatice

Nedaleko města Turnov na okraji Hruboskalska se nachází osamocená pískovcová vyhlídka Hlavatice. Vyhlídka, na kterou se dá vyjít po točitém schodišti, tu byla vybudovaná na konci 19.století. Původní dřevěné schodiště bylo nahrazeno dodnes využívaným ocelovým. Vyhlídka Hlavatice se nachází na červené trase Zlaté stezky Českého ráje. Toto místo je opravdu výjimečné a stojí za krátkou návštěvu.

Skalní vyhlídka Hlavatice

Vyhlídka je ve výšce 380 metrů a vede na ní 36 točitých schodů. Nahoře na vyhlídkové plošině je celkem málo místa, pokud tam nějací turisti jsou před vámi, doporučuji počkat dole u vyhlídky, třeba na lavičkách, ať si můžete výhled užít v klidu a netísnit se. 

Rozhledna Hlavatice

Otevírací doba a vstupné

Rozhledna je volně přístupná kdykoli, za vstup se neplatí. 

Jaký je výhled?

Ač je tato vyhlídka na první pohled schovaná a nízká, při dobré viditelnosti skýtá krásný výhled.

Uvidíte město Turnov a v dáli ikonický Ještěd. Na obzoru jsou Jizerské hory a Ještědsko-kozákovský hřeben, možná spatříte i hrad Bezděz.

U pohledu do kraje je plastická mapa, která vám pomůže s orientací a určením toho, na co se díváte. 

Výhled
Výhled
Informační panel s výhledem

Jak se na vyhlídku dostat?

Nejlepší způsob je přijet do Turnova, to můžete jak autem – z Prahy je to asi hodinka jízdy. Z Brna pojedete hodiny tři. Do Turnova lze ale přijet i vlakem nebo autobusem. Do Turnova jezdí přímý autobus z Prahy, tato cesta trvá necelou hodinu a půl. Přímý spoj z Prahy je i vlakem, jezdí sem i spoje z Liberce, Pardubic či Mladé Boleslavi.

Z města Turnov se pak vydáte po červené trase, projdete bránou Českého ráje a po navštívení vyhlídky můžete pokračovat po červené na hrad Valdštejn s dominantnou kostelem sv.Jana Nepomuckého. Z hradu pak zelené, žluté a červené dojdete zpět do Turnova, celková délka trasy je 5,4 kilometru. Vydat se můžete i na delší výlet a z Valdštejn pokračovat na Hrubou skálu.

Další možnost trasy je z parkoviště Pelešany po žluté turistické trase. Tato trase bude dlouhá asi 1,2 kilometru, půjdete do kopce přes půl hodiny. Nečekejte asfaltovou cestu, půjdete po lesní cestě místy s horším terénem. 

Je vyhlídka Hlavatice vhodný cíl pro cyklisty?

Cesta na vyhlídku není pro běžné cyklisty příliš vhodná. Dojet se sem dá, v blízkosti vede například cyklotrasa 4010 spojující město Turnov s hradem Kost dlouhá asi 25 kilometrů. Zkušení a nadšení cyklisté plní síly si mohou udělat odbočku na vyhlídku Hlavatice.

Je vhodné sem jít s kočárkem?

Ne, terén a cesta není pro kočárky vhodná. Budete se trápit. 

Ochoz na vyhlídce

Jídlo a pití

U vyhlídky je odpočívadlo, kde se můžete posadit a dát si něco dobrého. V sezóně je u rozhledny otevřen kiosek s občerstvením. Cestou do Turnova pak narazíte na Hospůdku Pod Vyhlídkou, pár minut pěšky od vyhlídky.

Suvenýry

Sběratelské suvenýry z návštěvy tohoto místa si můžete zakoupit například v turistickém informační centru města Turnov. 

Jsou zde veřejné toalety?

Ne, u vyhlídky toalety nenajdete. 

Hlavatice

Jaká další zajímavá místa jsou v okolí?

Kousek od vyhlídky Hlavatice je Brána do Českého ráje.

V blízkosti je jednak město Turnov nebo hrad Valdštejn. Pokračovat po červené turistické trasa můžete až na zámek Hrubá Skála.

Přes tato místa vede Zlatá stezka Českého ráje značena červenou barvou.