iQLANDIA v Liberci

Na severu České republiky naleznete naše největší science centrum – iQlandii. Abyste toto místo mohli navštívit, musíte vyrazit do Liberce. A rozhodně tato návštěva bude stát za to.

V jednom velkém komplexu naleznete mnoho expozic od zkoumání lidských smyslů přes geologii po planetárium. Opravdu je tady mnoho a troufnu si říci, že si tu každý přijde na své a některá z expozic nebo exponátů vás jistě zaujme. iQlandia je skvělý tip na výlet jak pro zvídavý pár, pro rodiny s dětmi i pro školní skupiny. 

iQLANDIA

Toto science centrum najdete na severu Čech v Libereckém kraji přímo v krajském městě v Liberci. Čekají vás 4 patra plné zábavy a vědomostí. Na první exponáty můžete narazit už před vstupem a v samotné budově iQlandia, kde je přístupná i krásná střecha, je přes 400 exponátů. Nejznámějším exponátem, který zde můžete spatřit či si ho dokonce vyzkoušet, je první humanoidní robot v ČR.

IQlandia byla otevřena v roce 2014, a ač tu zůstávají stálé expozice, v areálu stále přibývají nové. 

Science centrum iQlandia se nachází hned vedle velkého libereckého komplexu Babylon – což je kulturní, obchodní a společenské centrum Babylon, jehož součástí je hotel, wellness centrum ale i iQpark, funpark, Labyrinth nebo akvapark a mnoho dalšího. 

Pro koho je návštěva vhodná?

Jelikož je expozice plná vzdělávacích prvků a aktivit je doporučená pro děti od 8 let. IQlandii ale často navštěvují i rodiny s mladšími dětmi, pro které tu aktivitu také najdete, jen nemohou plně využít potenciál místa. Pro mladší děti je ale vhodnější zvolit na návštěvu – iQpark, který se nachází v centru Babylon naproti iQlandii a více přizpůsobena předškolním dětem.

Co v iQlandii najdete?

Expozice zkoumající nitro Země se nazývá GeoLab, s vodou můžete experimentovat ve Vodním světě, nejnovější expozice je zaměřená na matematiku, expozice GEO zkoumá planety, vesmír i kosmonauty. S tornádem, zemětřesením nebo povodněmi se utkáte v expozici Živly, někdo možná zavzpomíná na dříve užívané Překonané vynálezy, na Mars v solárním vozítku se vydáte v Kosmu, za pěkného počadí se vydejte na střechu na Solární terasu, dále objevíte Vědu v domě či expozici Člověk a smysly. A to jste ani nebyly v budově Planetária, zkrátka je toho plno a když budete chtít vše pořádně prozkoumat, přečíst si popisky, udělat fotky a shlédnout dokumentární filmy, zabere vám to i celý den. 

Vodní svět

V iQPlanetáriu se dozvíte o dění na obloze, souhvězdích ale i o kosmonautech a cestách do vesmíru. Probíhá zde promítání filmů – v kupoli o průměru devíti metrů, ocitnete se ve středu Země, kde vás čeká jedinečný projekční zážitek s polohovacími sedačkami. Na tyto projekce je omezená kapacita a je vhodné si místo zarezervovat předem, což lze udělat například při online nákupu vstupenky.

V nabídce je několik projekcí, vy si tak můžete vybrat podle vašeho času a toho co vás zajímá. Jedná se například o projekce Cesta časem, Astronaut nebo Kosmická odysea a mnoho dalšího, projekce trvá kolem 45 – 60 minut. Unikátní je i živý komentář k promítání noční oblohy. 

Expozice o planetách

Vedle IQlandie pak najdete ještě IQpark, který je vhodný spíše pro mladší děti, atrakcí je tu méně a nejsou tak nové a tak se možná dospělým bude zdát, že oproti iQlandii je to zklamání ale menší děti rozdíl neuvidí a i tady se jim bude líbit. Vstupenky do parku se kupují zvlášť. IQ park můžete vybrat i v případě, že na iQlandii nemáte dostatek času a nemusíte utrácet tolik za vstupenky, protože vstupenky do iQparku jsou levnější. 

Pokud si tedy máte vybrat, vyberte iQlandii, ale pokud jste třeba na delší dovolené, nebo máte blízko chalupu, kam rádi jezdíte jezdíte, rozhodně zkuste obě místa. V obou místech každopádně najdete spoustu vzdělání a zábavy. 

V celém areálu je bohatý doprovodný program, ať už se jedná o hrající fontánu, ohnivé blesky nebo pokusy pro nejmenší. Zároveň jsou v jednotlivých expozicích pro vás k dispozici lektoři, kterých se můžete zeptat, když nebude vědět s exponátem co a jak.

Otevírací doba

Otevírací doba je uvedena na webových stránkách, kde si najdete otevírací dobu v daný den návštěvy. V pondělí může být zavřeno, jinak je otevřeno obvykle od 10 do 16 ve všedních dnech, do 18 o víkendech.

V dalších měsících to může být denně od 10 do 18. V sezóně bývá otevřeno každý den. Během státních svátků mívá areál otevřeno déle. Pro jistotu si před návštěvou zkontrolujte otevírací dobu na stránkách.

Vstupné

Vstupné je možné zakoupit buď na pokladně centra nebo online na webových stránkách se slevou. Proto doporučuji koupit online.

Cena vstupu do IQlandie je pro dospělé od 15 let 390 Kč, při koupi vstupenky na místě, 320 Kč když si koupíte vstupenku online. Pro děti 3-15 let, seniory, ZTP, ZTP+P, studenty s ISIC průkazem je cena vstupu do IQlandie na místě 260 Kč, koupit online si vstupenku můžete za 210 Kč. 

V den návštěvy iQlandie je možné zúčastnit se projekce v planetáriu nebo je možné zakoupit si vstupenku do Planetária zvlášť. 

Platit je možné i platební kartou.

Vstupenka koupená online není určena na konkrétní datum, má platnost 1 rok od nákupu a je možné díky ní nejen ušetřit ale i se vyhnout frontám.

Jak dlouho trvá návštěva?

Areál je velmi rozsáhlý a expozic je mnoho, pokud se rozhodnete exponáty důkladně zkoumat a zkoušet, jít na film do planetária, vidět doprovodný program a občerstvit se v místní restauraci, je vhodné na návštěvu tohoto místa vyhradit si celý den. Samozřejmě expozice můžete projít i za 2 – 3 hodiny, když to vezmete rychle a nebude plno. 

Cesta

Cesta do Liberce na adresu science centra: Nitranská 10 autem z Prahy trvá po dálnici D10 přes hodinu, závěr cesty je exit 21 směr centrum Liberec, ve městě pak můžete sledovat směrovky do iQlandie. Ať už pojedete z Plzně nebo z Brna, nejlepší cesta pro automobil je přes Prahu. 

Přijet můžete do Liberce i vlakem nebo autobusem. Z nádraží vás povedou směrovky.

Přímé spojení Praha – Liberec zprostředkovávají autobusy, z autobusového nádraží je to do science centra asi 10 minut pěšky (700 m). 

Vlakem můžete přijet například z Pardubic nebo z Ústí nad Labem. Z vlakového nádraží je do vědeckého centra pár minut pěšky.

Parkování

Parkoviště je přímo u budovy iQlandie, pro návštěvníky je cena parkovného 60 Kč za den pro automobil, 120 Kč pro karavan a autobus. Může se stát, že parkoviště naplní svou kapacitu a vy musíte hledat parkování bohužel jinde. Další parkování je například pod obchodním centrem Babylon, pár minut chůze od vědeckého centra, je to podzemní parkoviště, kde se také platí. 

Parkoviště

Jídlo a pití

Najdete tu restauraci s nabídkou klasických jídel vhodných i pro děti. V sezóně zde může být velmi plno. U vchodu naleznete nápojový automat. 

Jsou zde toalety?

Ano, v celém areálu je několik WC bez poplatků.

Je možné v iQlandii fotit?

Ano, je to dokonce doporučeno. Zachytit tu můžete perfektní záběry a pak se s nimi můžete na sociálních sítích pochlubit.  Jen prosím berte ohled na ostatní návštěvníky. Je tu místo kde pořídíte spoustu jedinečných fotek. Můžete narazit i na fotokoutek.

Je možné sem jít s kočárkem?

Ano, v areálu lze s kočárkem projíždět, nedostanete se na letní terasu. V 1. patře u toalet je pak k dispozici přebalovací pult. 

Je toto místo bezbariérové?

Většina areálu je bezbariérová, kromě letní terasy, v planetáriu jsou vyhrazená bezbariérová místa. 

Dají se v iQlandii koupit suvenýry?

Na konci návštěvy na vás samozřejmě čeká obchod, kde si můžete zakoupit jak sběratelské suvenýry, tak různé společenské nebo vědomostní hry, trička nebo plyšáky. Uvidíte, že výběr je zde opravdu velký. Platba je možná i platební kartou. 

Tyto hry a suvenýry najdete i na eshopu iQlandie.

Na internetových stránkách je možné najít pracovní listy k jednotlivým expozicím či projekcím, které si sami můžete doma vytisknout a dát je dětem při návštěvě a ještě více je zbavit a zaúkolovat, využít je můžete například i při školním výletu. Pracovní listy jsou i perfektní vzpomínkou na návštěvu a hodnotným zdrojem informací. Za splnění pracovního listu můžete děti odměnit například nějakým dárkem ze suvenýrů. 

Je možné iQlandii navštívit se psem?

Ne, vstup se psem či jinými zvířaty není povolen.

Venku je i skluzavka pro děti

Pokud zvažujete, zda navštívit akvapark či iQlandii nebo zda si znovu podniknete výlet na Ještěd, rozhodně doporučuji zvolit návštěvu iQlandie a věřím, že nebudete zklamaní. Jediné, co by mohlo vadit je příliš velké množství lidí, tomu ale můžete předejít tím, že na návštěvu vyrazíte mimo sezónu, pokud máte tu možnost. 

Když vám při návštěvě science centra zbyde ještě čas nebo zde trávíte více dní, můžete samozřejmě vyrazit na Ještěd, prohlédnout si město Liberec, navštívit zdejší ZOO s bílými tygry nebo vyzkoušet místní akvapark.